štvrtok 29. novembra 2012

Chránime stromy

Viete koľko kilogramov starého papiera zachráni jeden veľký strom? Na internetových stránkach sme zistili, že je to približne 125 kg papiera. Našej triede sa v tohtoročnom zbere papiera podarilo spoločnými silami nazbierať až 1322 kg. Vďaka nám teda nezahynie takmer 11  urastených stromov. Na to, že nás je v triede len 18 je to skvelý výkon, nemyslíte?

Okrem toho sa aktívne zapájame aj do zberu TETRAPAKOV – viacvrstvových obalov z mlieka a džúsov. Zmes papiera a hliníkovej fólie vytvára problém, ktorý sa dodnes nepodarilo jednoznačne vyriešiť: nehodí sa ako druhotná surovina ani pre papierenský priemysel, ani pre spracovanie kovového odpadu. Riešenie navrhla firma KURUC Company, s r.o. so sídlom v Šuranoch. Ako jediná v Európe ponúkla okrem spaľovania aj iný, výhodnejší variant - výrobu veľkorozmerných dosiek využiteľných v stavebníctve. Dajú sa píliť, vŕtať bežnými stolárskymi nástrojmi, možno z nich robiť bytové priečky, nábytok. Ľahko sa s nimi manipuluje, sú pevné, pružné, nelámu sa a majú porovnateľné tepelno-izolačné vlastnosti ako drevo, sadrokartón či drevotrieska. Všetky výrobky sú pritom biologicky rozložiteľné, prípadne opätovne recyklovateľné.
K významným aktivitám tejto firmy patrí aj školský zber viacvrstvových nápojových obalov, do ktorého sa od roku 2008 zapája aj naša škola. Dôležitejšie ako vyzbierané množstvo je však forma, akou žiaci dokážu do zberu zapojiť svoje okolie (priateľov, susedov, rodinných príslušníkov). Niektorým jednotlivcom sa takto podarilo počas jedného školského roku odovzdať takmer 2000 viacvrstvových obalov!
Vďaka tomu, že tieto obaly nezahadzujeme do komunálneho odpadu prispievame k tomu, aby sa znižovalo množstvo odpadu z domácností a tým aj chránilo životné prostredie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára